Just be yourself. Let people see the real, imperfect, flawed, quirky, weird, beautiful, magical person that you are.

Everyday inspiration

Everyday inspiration

Back to school #3 - Tippek és tanácsok tanuláshoz

2015. augusztus 30. - K.F.

Sziasztok! :)

Először is nagyon sajnálom, hogy most van csak új bejegyzés, de tegnap értem haza a nyaralásból, ott pedig nem volt alkalmam írni. De meghoztam nektek a "Vissza a suliba" sorozat harmadik részét, amiben most nem DIY dolgokat mutatok, hanem megosztom veletek azokat a tippeket, tapasztalatokat, amik nekem beváltak az évek során a suliidőben és megpróbálok tanácsokat adni, hogy hogyan vészeljétek át a kínkeserves hónapokat.

Első tipp: Osszátok be az időtöket!
Mire is gondolok pontosan? Arra, hogy találjátok meg az egyensúlyt a tanulás és a szabadidő között. Szánjatok elég időt a tanulásra, ne csapjátok össze fél óra alatt, mert azzal csak ártani fogtok magatoknak. Tudom, hogy embertípustól függ, vannak akik késő este szeretnek tanulni, akik csak reggel gyorsan átfutják az anyagot és már tudják is és vannak azok, akik délután, rögtön miután hazaérnek leülnek és tanulnak. Én az utóbbi csoportba tartozom, mindig meg van a napi rendszer: haza megyek, ebédelek, és már megyek is tanulni. Nincs az, hogy „Na, még megnézem a Facebook-ot meg az Instagram-ot meg még egy kis 9gag meg mit tudom én…” Nem. Rögtön megtanulok, néhány óra alatt, alaposan és utána már szabad az egész estém, azt csinálok, amit csak szeretnék. Higgyétek el, sokkal jobb, mint csak halogatni, semmivel nem lesztek előrébb.

Második tipp: Találjatok ki egy rendszert és tartsátok magatokat hozzá!
Ha leültök tanulni gondoljátok át, hogy miből mi a házi, mit kell tanulni és az alapján osszátok fel a tanulnivalókat. Én mindig egy kis noteszbe írom fel a napi házi feladatot, illetve a dolgozatok időpontját és a szerint haladok. Először mindig a következő napra való írásbeliket csinálom meg, aztán a szóbelikre térek. Azok közül is általában azokkal szoktam kezdeni, amik tudom, hogy nem igényelnek sok időt és azokat hamar letudom, aztán jöhetnek a kicsit nehezebbek (pl. nekem a töri vagy az irodalom).

Harmadik tipp: Jegyzeteljetek és vezessétek szépen a füzetet!
Ha órán folyamatosan odafigyeltek és jegyzeteltek, az már fél siker, hiszen valami csak ragad rátok a tananyagból, és otthon emlékezni fogtok rá, hogy „Igen, tényleg, ezt még Tanárnő/Tanár Úr is említette.”. Ezek mellett otthon is készíthettek jegyzeteket, például kis post-it-ekre felirkálhattok fontosabb kulcsszavakat, évszámokat, fogalmakat, amit beragaszthattok a füzetbe és elég csak ránéznetek, eszetekbe fognak jutni a dolgok. Szép füzetből pedig még jobb tanulni, hiszen könnyebben átlátható. Elő a szövegkiemelőkkel, filctollakkal és egyéb színesekkel és vigyetek egy kis életet a füzetekbe/könyvekbe. Tuti, hogy jobban megmaradnak a dolgok.

Negyedik tipp: Mindig legyen a szobában folyadék és valami nasi!
Folyadék alatt elsősorban vizet értek, de ajánlom még a zöld teát és a kamillateát is, mert mind a kettő jótékony hatással van az agyműködésre. Viszont tartózkodjatok a cukros üdítőktől és energiaitaloktól, mert egy ideig szuperül felpörgetnek, de utána meg épp az ellenkezője lesz, és nem fogtok majd tudni koncentrálni.
Nasi meg lehet bármi amit szerettek, de azért ne tömjétek magatokba kilószámra a chipset meg a csokit, mert az is lassítja az agyműködést. Próbáljátok ki inkább az olajos magvakat, friss-, vagy aszalt gyümölcsöket vagy magas kakaótartalmú étcsokit (min. 60%). Persze csak mértékkel, mert ezek a nasik bár egészségesnek mondhatók, a kalória-, és zsírtartalmuk nem éppen mondható alacsonynak. Figyeljétek meg, sokkal jobban fog menni a tanulás.

Ötödik tipp: Minden legyen kikapcsolva!
Értem itt ezalatt a TV-t, rádiót, telefont és mindent ami megzavarhat a tanulásban. Oké, a telefont nem muszáj kikapcsolni, de legalább némítsátok le, vagy a Wi-Fi/mobilnet legyen kikapcsolva, hogy ne jöjjenek percenként az értesítések. Annál nincsen zavaróbb. Lehetőleg zenét se nagyon hallgassatok, mert az is elvonhatja a figyelmeteket. Persze, ismerek olyat, aki csak úgy tud tanulni, ha zenét hallgat és ha ti is ilyenek vagytok akkor a világért nem szeretnélek titeket lebeszélni róla. Bevallom, néha nekem is szól valami zene a háttérben, de tényleg csak akkor amikor olyan tantárgyra tanulok, ami amúgy is könnyebben megy és nem igényel nagy erőfeszítést és odafigyelést számomra.

Hatodik tipp: NE tanuljatok az ágyban!
És a földön se, sőt olyan helyen sem, amin feküdni lehet, mert az egyrészt gallyra vágja a hátatokat, másrészt meg erős késztetést fogtok érezni az iránt, hogy bealudjatok és ez például (tegyük fel) egy töri tz-re készülés ideje alatt nem a legjobb dolog.

Hetedik tipp: Tartsatok szünetet!
Óránként tíz perc pihenés még sosem meg a tanulás rovására, és az agyatok meg az izmaitok is hálásak lesznek érte. Álljatok fel, picit mozgassátok át a letapadt izmaitokat, intézzétek el a dolgaitokat (tudjátok, mire gondolok) és szellőztessetek egy kicsit a szobában. A friss levegőtől tuti felébredtek egy kicsit. De tényleg csak tíz perc legyen, még akkor is, ha közben nem bírtátok ki, hogy ne csekkoljátok a Facebook-ot. Ha kell, állítsatok be időzítőt.

Nyolcadik tipp: Mindent olvassatok el figyelmesen!
Ahhoz, hogy a fejetekben is maradjon az, ami le van írva, nem elég egyszer elolvasni. Többször, figyelmesen, alaposan kell átolvasni az egész szöveget A-tól Z-ig, hogy semmilyen apróság ne kerülje el a figyelmünket. Ez főleg matekból hasznos a szöveges feladatoknál, mert ott aztán imádják szívatni a diákokat. De ez lapjába véve szerintem az összes tantárgynál elmondható, sajnos...

Kilencedik tipp: Pihenjétek ki magatokat!
Ez nagyon-nagyon fontos. Egy átlag ember alvásigénye kb. 7-8 óra körül van és könnyen felborulhat a bioritmusotok, hogy ha ennél kevesebbet alszotok. Ha tudjátok, hogy reggel korán kell kelnetek (márpedig kénytelenek vagytok, ha suliba mentek), akkor mindenképpen feküdjetek le időben, hogy a szervezeteteknek elegendő ideje legyen pihenni és regenerálódni és reggel ne úgy keljetek, mint akiket megnyúztak. Én fél 6-kor szoktam kelni reggelente, így igyekszem minden nap 10-11 óra körül elaludni (jobb esetben sikerül is), így reggel kipihenten ébredek és kevesebbet is stresszelek dolgokon.

Tizedik tipp: Sportoljatok és egyetek eleget!
Minél kevesebbet esztek, annál jobban leesik a vércukorszintetek és annál fáradékonyabbak lesztek. Ez tény. Ennek következtében pedig csökken a koncentrációs képességetek és hiába próbáltok tanulni és odafigyelni a tananyagra, semmi nem fog megmaradni. Épp ezért fontos, hogy figyeljetek oda, hogy mit és mennyit esztek. Emellett pedig sport is fontos. Nem muszáj tanulás után, este, hulla fáradtan az edzőterembe rohanni, elég, ha otthon végzel pár erősítő gyakorlatot, például felüléseket, has prést vagy guggolást. Bármit. A testetek hálás lesz érte és a tanulás is jobban fog menni.

Remélem hasznosak voltak számotokra ezek a tippek, és egy párat megfogadtok. Nektek milyen bevált módszereitek vannak a tanulásra?

A bejegyzés trackback címe:

https://everydayinspiration.blog.hu/api/trackback/id/tr417746406

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása